پنج شنبه, 09 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع بالادستی نفت

بررسی ژئوفیزیکی تفصیلی منابع هیدرات گازی دریای عمان در مقیاس مطالعه موردی
کارفرما: مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران

 

 هدف از تعریف طرح پژوهشی لزوم تعریف طرح


از آن‌جا که حضور هیدرات‌هاي گازی در رسوبات زیر بستر دریای عمان به دنبال مطالعات لرزه‌اي صورت‌گرفته در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران پیش‌بینی شده بود، بررسی وجود این رسوبات بر اساس آنالیز‌هاي لرزه‌نگاری تفصیلی و مدل‌سازی ترمودینامیکی ضروری مي‌نمود. بر این اساس، اهداف عمده تدوین این طرح پیش‌بینی شد که عبارتند از:

1- تایید حضور هیدرات گازی در رسوبات دریای عمان بر اساس مدل‌سازی ترمودینامیکی و مقایسه آن با داده‌هاي لرزه‌اي موجود

2- بررسی جامع متدولوژی روز دنیا و تدوین متدولوژی بهینه برای بررسی کمی منابع هیدرات گازی جهت اِعمال بر تمام گستره پوشش لرزه‌نگاری دریای عمان

3- ارزیابی کمی میزان هیدرات‌هاي گازی محبوس در رسوبات زیر بستر دریای عمان بر اساس مطالعات لرزه‌نگاری پیشرفته (در مقیاس مطالعه موردی).


کاهش ذخایر سهل‌الوصول نفت و گاز همراه با افزایش مصرف جهانی انرژی، یافتن منابع جایگزین ذخایر کنونی انرژی جهان را ضروری كرده است. در این راستا، سه جایگزین برای تامین انرژی آینده جهان معرفی شده است:

1- توسعه تکنولوژی‌هاي نو از جمله انرژی اتمی و انرژی‌هاي تجدید‌پذیر

2- افزایش بازیافت ذخایر نفت و گاز موجود

3- اکتشاف و بهره‌برداری از منابع غیرمتداول هیدروکربوری.

با توجه به مشکلات تکنولوژی و مخاطرات محیطی، سهم فناوري‌هاي نو در آینده انرژی جهانی قابل ملاحظه پیش‌بینی نمی‌شود؛ افزایش بازیافت مخازن نفت و گاز نیز نیازمند سرمایه‌گذاری بالا و بهبود تکنولوژی است، در حالی که اکتشاف و بهره‌برداری از منابع غیرمتعارف هیدروکربوری، بهترین گزینه تامین انرژی آینده جهان است. لازم به ذکر است که صرف‌نظر از برآورده شدن نیاز انرژی آینده جهان، نیاز بشر به مشتقات هیدروکربوری تنها با استفاده از منابع هیدروکربوری تامین مي‌شود. 

 

 

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد