پردیس توسعه صنایع بالادستی نفت

معرفي گروه

گروه پژوهش زمين‌شناسي نفت با كادري مجرب و با تخصص‌هاي متنوع در گرايش‌هاي مختلف علوم زمين از قبيل مطالعات مربوط به چينه‌نگاري و فسيل‌شناسي در مقاطع سطح‌الارضي و تحت‌الارضي، چينه‌نگاري سكانسي در ادوار مختلف زمين‌شناسي، مطالعات رسوب‌شناسي و محيط رسوبي، مطالعه شكستگي‌ها و مخازن كربناته شكاف‌دار، زون‌بندي مخازن هيدروكربوري و ساخت مدل استاتيك مخزن در مقياس ميداني فعاليت دارد. اين گروه طي مراحل تحقيقاتي و پژوهشي خود توانسته است تعامل بسيار خوبي با سایر واحدهاي پژوهشگاه و شركت‌هاي داخلي و خارجي بين‌المللي نظير شل، توتال فرانسه، استات‌اويل نروژ، سينوپك چين و غيره برقرار كند و طي قريب به 12 سال، مطالعات جامع متعددي را در سطح كشوري و بين‌المللي با موفقيت به پايان برساند.

قابليت‌ها و توانمندي‌هاي گروه

1- ارزيابي كيفيت مخزني سازندهاي حاوي نفت و گاز در ايران و در سطح بين‌المللي

2- مطالعه و توصيف پايه‌اي مخازن كربناته شكاف‌دار

3- توصيف پايه‌اي مغزه‌هاي نفتي در ميادين هيدروكربوري

4- شناسايي گروه‌هاي سنگي با ويژگي‌هاي مخزني متفاوت و زون‌بندي مخزن

5- چينه‌نگاري سكانسي با استفاده از داده‌هاي زمين‌شناسي و لاگ‌هاي الكتريكي

6- تفسير ساختماني در مقياس محلي و ناحيه‌اي و تعيين تاريخچه تكتونيكي

7- تهيه مدل سه‌بعدي ساختماني، چينه‌شناسي و رخساره‌اي

8- ساخت مدل استاتيكي مخزن در مقياس ميداني.

دستاوردها

1- شناسايي ساختارهاي زمين‌شناسي مناسب براي ذخيره‌سازي زيرزميني گاز طبيعي (فاز 1). در اين مطالعه، ساختارهاي زمين‌شناسي مناسب جهت ذخيره‌سازي گاز، شناسايي و يا براي مطالعه بيش‌تر به كارفرما معرفي شدند.

2- ارزيابي مخزني و تغييرات جانبي سازند سروك در ناحيه لرستان، ايلام و كرمانشاه. اين پروژه در قالب يك كار عملياتي به گسترش و ارزيابي مخزني سازند سروك در ناحيه لرستان، ايلام و كرمانشاه پرداخته و روند كارهاي اكتشافي در اين ناحيه را مشخص كرده است.

3- خواص مخزني اكثر چاه‌هاي ميدان پارس جنوبي در اين گروه مطالعه شده است، به‌طوري‌كه براي توسعه اين ميدان مي‌توان از تجارب بسيار زياد كارشناسان اين گروه استفاده كرد.

امكانات نرم افزاري و سخت افزاري

گروه پژوهش زمين شناسي نفت بنا بر مسئوليت و وظايف سازماني خود توانسته است در راستاي مطالعات و تحقيقات خود دستگاهها و تجهيزات مورد نياز خود را تهيه نمايد كه نمونه هايي از اين دستگاهها به شرح زير معرفي مي گردند.


دستگاه (ميكروسكوپ) كاتدولومينيسانس Cathodoluminescence
اين ميكروسكوپ از ميكروسكوپ هاي منحصر بفردي است كه مراحل مختلف دياژنتيكي مخزن توسط آن مطالعه مي شود.


ميكووسكوپ پولاريزان جهت مطالعات فسيل شناسي، رسوب شناسي و مطالعات دياژنتيكي.
تعداد 7 دستگاه از اين كامپيوتر در گروه زمين شناسي موجود مي باشد.1

 
DMT Core Scan II

اين دستگاه نيز در نوع خود بيسابقه بوده و تنها شركت ملي-حفاري ايران و انستيتو نفت دانشگاه تهران داراي اين دستگاه مي باشند. توسط اين دستگاه مي توان تصاوير 360 درجه از مغزه هاي حفاري گرفته شده از چاهها با دقت و وضوح بالا تهيه نمود و بعد به توصيف و تحليل آنها پرداخت. اين دستگاه بويژه در تحليل شكستگيها و ريزشكستگيهاي موجود بر روي مغزه ها كاربرد داشته و با نرم افزاري كه در اختيار دارد مي تواند اطلاعات بسيار جامعي از شدت و روند شكستگيها در اختيار كاربر قراردهد.

دستگاه اسكن مقاطع نازك ميكروسكوپي با دقت  dpi10000

 
دستگاه پلاگ گیری قابل حمل در صحرا

امكانات نرم افزاري گروه

Logplot , Illustrator, Rock work, petrel, cyclolog

 

 بازگشت

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد