پنج شنبه, 09 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع بالادستی نفت

 

 

 


 

مدل ساز حوضه‌های رسوبی پارس یک بعدی

 

PBM-1D

 

 

 نرم‌افزارهاي مدلسازي حوضه‌های رسوبی و سيستم‌هاي نفتي داراي کاربردهاي متعددي در بخش بالادستي صنعت نفت مي‌باشند و کاربرد آن‌ها از مرحله اکتشاف تا مرحله توسعه ميادين ادامه دارد. از مهم‌ترين کاربردهاي نرم‌افزار مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

·      بررسي سنگ منشاء از نظر تاريخچۀ تدفين و بلوغ حرارتي که از مهمترين عوامل توليد نفت مي‌باشند و خود شامل مراحل مدلسازي ساختماني و مدلسازي نهشته شدن رسوب و فشردگي و بازگشت به دوران زمين‌شناسي قبل و مدلسازي وضعيت حرارتي رسوبات از گذشته تا به امروز مي‌باشد.

·      ايجاد ديدگاه زمين‌شناسي مناسب از سيستم نفتي در پايان مدلسازي که به کاربر اجازه مي‌دهد تا فرضيات مختلف را در منطقه مدلسازي نموده و بهترين فرضيه را که با وضعيت کنوني لايه‌ها مطابقت دارد انتخاب نموده و با توجه به آن تصميم‌گيري نمايد.  

·      امکان‌سنجی مناطق مستعد نفتي با مقايسۀ زماني توليد نفت و ايجاد تله‌هاي نفتي که از مهمترين نتايج مدلسازي مي‌باشد و محل به تله افتادن هيدروکربن و نوع آن را به ما نشان مي‌دهد.

·      بررسي وضعيت بلوغ لايه‌ها در مناطقي که امکان نمونه‌گيري وجود ندارد و مناطقي که امکان دسترسي کمتري به آن‌ها وجود دارد، اين نرم‌افزارها به ما کمک مي‌کنند به اکتشاف تله‌هاي نفتي جديد پرداخته و يا وضعيت منطقه را ارزيابي نماييم.

·      کاهش ريسک و هزينه‌هاي اکتشافي. از آنجايي که احتمال وجود يک مخزن در منطقۀ نفتي با احتمال توليد نفت و ايجاد تلۀ نفتي در زمان مناسب رابطه مستقيم دارد، بنابراين يک مدلساز سيستم‌هاي نفتي، ابزاري کارامد و مناسب جهت کاهش ريسک حفاري اکتشافي و توسعه‌اي به شمار مي‌رود.

این نرم افزار در نسخه جدید توانايي رسم نمودارهای دوبعدی نقشه‌های عمق تدفين، دما و پختگی و ضخامت برای هر سازند را دارد. امکان انتقال اطلاعات کامل یک چاه از مدلی به مدل دیگر و یا ترکیب دو مدل با یکدیگر، نمایش بلوغ سازندها بر روی نمودار CrossSection ، امکان تنظیم ارتفاع چاه‌ها بر اساس top یکی از سازندها، نمایش بلوغ Source Rockها در نمودار Event Char t، امکان تغییر محدوده‌های %Ro و TTI در نمودارهای نشان‌دهنده بلوغ، ایجاد نمودارهای عمق، دما و بلوغ در طول زمان برای يک سازند خاص، امکان تعریف pattern برای لیتولوژی‌ها، استفاده پیش‌فرض از آن برای سازندها و قابلیت بزرگنمایی و حرکت هوشمند در كليه نمودارها از ديگر موارد جديد لحاظ شده در اين نرم‌افزار مي‌باشد. اغلب نقطه نظرات مشتریان و كاربران و ايرادات نسخه قبلي در نسخه جديد اين نرم‌افزار اعمال گردیده و در سایر بخش‌ها نیز بهبودهای قابل توجهي حاصل شده است.

 

 

 

پیش‌بینی میزان تشکیل آسفالتین پارسPAPSim

مدل ساز حوضه‌های رسوبی پارس یک بعدی PBM-1D

شبيه‌ساز مخزن پارس PRS

شبيه سازي و پيش بيني رفتار فازي آسفالتين در شرايط مختلف توليد و تزريق تاثير بسيار زيادي در بحث كنترل تشكيل و رسوب آسفالتين خواهد داشت. کاربرد این نرم افزار از مرحله اکتشاف تا مرحله توسعه ميادين ادامه دارد و داراي کاربردهاي متعددي در بخش بالادستي صنعت نفت از جمله تعیین تاريخچۀ تدفين و بلوغ حرارتي، امکان‌سنجی مناطق مستعد نفتي و بررسي وضعيت بلوغ لايه‌ها مي‌باشد استفاده از نرم‌افزارهاي شبيه‌ساز مخزن  جهت پيش­بيني رفتار و عملكرد مخازن در شرايط مختلف عملياتي امكان‌پذير خواهد بود. از ویژگی های منحصر به فرد اين نرم‌افزار، مي‌توان به توانایی مدل­سازی مخازن مطابق با ویژگی مخازن ایران که عمدتاً شکاف‌دار می‌باشند اشاره كرد

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

تخمین­گر حجم مخزن PRVean

تحلیل‌گر داده‌های چاه آزمايي پارس   PWA

نرم افزار مديريت چاه پارسPWM

اساس کار در این نرم افزار تخمین پارامترهای پتروفیزیکی مخزنی (مثل تخلخل و اشباع آب) با استفاده از نگاره های ژئوفیزیکی به کمک شبکه عصبی مصنوعی است. این پارامترهای تخمینی سپس برای محاسبه حجم درجای هیدروکربن مخزن مورد استفاده قرار می گیرند. تعيين خصوصيات مخزن در تمامی مراحل مدلسازی از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. استفاده از داده‌هاي چاه‌آزمايي یکی از روشهای معمول تعیین ويژگي‌هاي مخزن مي‌باشد ارايه راه حل هاي مختلف در مواجهه با مشكلات توليدي چاهها  نظیرتوليد آب و گاز ناخواسته و اولويت بندي راه حل ها براي يافتن بهترين آنها از جمله کاربرد های این نرم افزار است.

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

 

 

 

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد