پنج شنبه, 09 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع بالادستی نفت

 

 


 

شبيه‌ساز مخزن پارس

PRS

 

 

يكي از مهمترين ابزارهاي مورد نياز جهت مطالعه و مديريت مخازن، نرم‌افزارهاي شبيه‌ساز مخزن مي‌باشند. با استفاده از اين نرم‌افزارها، پيش‌بيني رفتار و عملكرد مخازن در شرايط مختلف عملياتي طي سناريوهاي مختلف پيشنهادي امكان‌پذير خواهد بود. شبيه‌ساز مخازن نقش كليدي در بسته نرم‌افزاري مورد استفاده در صنايع بالادستي را به عهده دارد چراكه بدون وجود اين هسته مركزي، نتايج ديگر بخش‌هاي نرم‌افزاري عملاً استفاده چنداني در مبحث مديريت و توسعه مخزن نخواهند داشت.

عدم تطابق فني اكثر نرم‌افزارهاي تجاري تخصصي غير بومي با شرايط مخازن ايران، مشكلات فني ناشي از عدم دسترسي به كد منبع و نيز عدم دسترسي به دانش نرم‌افزار مربوطه براي پشتيباني و توسعه از يك طرف و هزينه‌هاي بسيار بالاي مربوط به تامين و پشتیبانی نرم‌افزارهاي تخصصي مورد نياز در بخش بالادستي صنعت نفت از طرف ديگر لزوم بومي‌سازي اين نوع نرم‌افزارها در صنعت نفت را نشان مي‌دهد. از ویژگی های منحصر به فرد اين نرم‌افزار، مي‌توان به توانایی مدل­سازی مخازن مطابق با ویژگی مخازن ایران که عمدتاً شکاف‌دار می‌باشند اشاره كرد.

از  دیگر قابلیت‌های اين نرم‌افزار، موارد زیر در اولویت می­باشد:

·         توانايي شبیه‌سازی مدل‌های نفت سیاه و نفت ترکیبی در يك بسته‌نرم‌افزاري

·         کاربرد مدل‌های مخازن تخلخل دوگانه-نفوذپذیری دوگانه (مخازن شکاف‌دار)

·         تطابق اتوماتیک تاریخچه تولید و به‌روزرسانی پیوسته مدل

·         مدل‌سازيدقيقجريانسيالدرمخزنواطراف چاه

·         مدل‌سازی دقیق ساختارهای مخزنی پیچیده با مش‌بندی غیرساختاری

·         کاربرد روش‌های حل ضمنی کامل، فشار ضمنی-اشباع صریح و ضمنی تطابقی

·         کاربرد روش‌های عددی و تحلیلی  برای شبیه سازی آبده.

این نرم‌افزار بطور عمده شامل دو بخش هسته محاسباتی و میزکار می‌باشد. محاسبات نرم‌افزار توسط  هسته محاسباتي انجام می‌شود. میزکار در واقع رابط کاربر گرافیکی نرم‌افزار است که ارتباط کاربر را با هسته محاسباتی و ابزارهای گرافیکی نرم‌افزار برقرار می‌سازد. ابزارهای گرافیکی نرم‌افزار شامل دو ابزار کاربردی PRSPlot و PRSView است که به ترتیب برای رسم منحنی­های دو بعدی عملکرد چاه‌ها / میدان و  نمایش سه بعدی خواص استاتیک و دینامیک مدل در گام‌های زمانی مختلف طراحی شده‌اند.

 

 

 

پیش‌بینی میزان تشکیل آسفالتین پارسPAPSim

مدل ساز حوضه‌های رسوبی پارس یک بعدی PBM-1D

شبيه‌ساز مخزن پارس PRS

شبيه سازي و پيش بيني رفتار فازي آسفالتين در شرايط مختلف توليد و تزريق تاثير بسيار زيادي در بحث كنترل تشكيل و رسوب آسفالتين خواهد داشت. کاربرد این نرم افزار از مرحله اکتشاف تا مرحله توسعه ميادين ادامه دارد و داراي کاربردهاي متعددي در بخش بالادستي صنعت نفت از جمله تعیین تاريخچۀ تدفين و بلوغ حرارتي، امکان‌سنجی مناطق مستعد نفتي و بررسي وضعيت بلوغ لايه‌ها مي‌باشد استفاده از نرم‌افزارهاي شبيه‌ساز مخزن  جهت پيش­بيني رفتار و عملكرد مخازن در شرايط مختلف عملياتي امكان‌پذير خواهد بود. از ویژگی های منحصر به فرد اين نرم‌افزار، مي‌توان به توانایی مدل­سازی مخازن مطابق با ویژگی مخازن ایران که عمدتاً شکاف‌دار می‌باشند اشاره كرد

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

تخمین­گر حجم مخزن PRVean

تحلیل‌گر داده‌های چاه آزمايي پارس   PWA

نرم افزار مديريت چاه پارسPWM

اساس کار در این نرم افزار تخمین پارامترهای پتروفیزیکی مخزنی (مثل تخلخل و اشباع آب) با استفاده از نگاره های ژئوفیزیکی به کمک شبکه عصبی مصنوعی است. این پارامترهای تخمینی سپس برای محاسبه حجم درجای هیدروکربن مخزن مورد استفاده قرار می گیرند. تعيين خصوصيات مخزن در تمامی مراحل مدلسازی از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. استفاده از داده‌هاي چاه‌آزمايي یکی از روشهای معمول تعیین ويژگي‌هاي مخزن مي‌باشد ارايه راه حل هاي مختلف در مواجهه با مشكلات توليدي چاهها  نظیرتوليد آب و گاز ناخواسته و اولويت بندي راه حل ها براي يافتن بهترين آنها از جمله کاربرد های این نرم افزار است.

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

 

 

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد