شنبه, 31 ارديبهشت 1401

پردیس توسعه صنایع بالادستی نفت

 

 

 


 

تخمین­گر حجم مخزن

PRVean

 

 اساس کار در این نرم افزار تخمین پارامترهای پتروفیزیکی مخزنی (مثل تخلخل و اشباع آب) با استفاده از نگاره های ژئوفیزیکی به کمک شبکه عصبی مصنوعی است. این پارامترهای تخمینی سپس برای محاسبه حجم درجای هیدروکربن مخزن مورد استفاده قرار می گیرند. نمایش نتایج در این نرم افزار بر مبنای گراف و جدول صورت می گیرد. و تهیه مدل سه بعدی از پارامترهای پتروفیزیکی مخزن از جمله امکانات آن است.

مهمترین قابلیت های این نرم افزار به قرار زیر است:

·         بارگذاری داده های پتروفیزیکی چاه، داده های ژئوفیزیکی و داده های زمین شناسی و هندسه مخزن در نرم افزار

·         تعیین مرز و گرید بندی مخزن و بارگذاری داده ها در گریدها

·         طراحی شبکه عصبی و آماده سازی ورودی ها و خروجی ها به منظور آموزش و تست شبکه عصبی طراحی شده

·         تخمین خواص پتروفیزیکی بوسیله شبکه عصبی آموزش یافته و ساخت مدلهای خواص مخزنی

·         محاسبه هیدروکربن درجا بر اساس مدل خواص مخزنی ساخته شده

این نرم افزار با نام اولیه NeuResVol و بطور کامل در اختیار R&D شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار گرفته است. اما با تغییراتی جزئی و تحت نام PRvean در اختیار پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد که می توان با سرمایه گذاری پژوهشگاه و ارتقای ویژگی های آن به فکر تجاری سازی آن بود.

 

 

 

پیش‌بینی میزان تشکیل آسفالتین پارسPAPSim

مدل ساز حوضه‌های رسوبی پارس یک بعدی PBM-1D

شبيه‌ساز مخزن پارس PRS

شبيه سازي و پيش بيني رفتار فازي آسفالتين در شرايط مختلف توليد و تزريق تاثير بسيار زيادي در بحث كنترل تشكيل و رسوب آسفالتين خواهد داشت. کاربرد این نرم افزار از مرحله اکتشاف تا مرحله توسعه ميادين ادامه دارد و داراي کاربردهاي متعددي در بخش بالادستي صنعت نفت از جمله تعیین تاريخچۀ تدفين و بلوغ حرارتي، امکان‌سنجی مناطق مستعد نفتي و بررسي وضعيت بلوغ لايه‌ها مي‌باشد استفاده از نرم‌افزارهاي شبيه‌ساز مخزن  جهت پيش­بيني رفتار و عملكرد مخازن در شرايط مختلف عملياتي امكان‌پذير خواهد بود. از ویژگی های منحصر به فرد اين نرم‌افزار، مي‌توان به توانایی مدل­سازی مخازن مطابق با ویژگی مخازن ایران که عمدتاً شکاف‌دار می‌باشند اشاره كرد

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

تخمین­گر حجم مخزن PRVean

تحلیل‌گر داده‌های چاه آزمايي پارس   PWA

نرم افزار مديريت چاه پارسPWM

اساس کار در این نرم افزار تخمین پارامترهای پتروفیزیکی مخزنی (مثل تخلخل و اشباع آب) با استفاده از نگاره های ژئوفیزیکی به کمک شبکه عصبی مصنوعی است. این پارامترهای تخمینی سپس برای محاسبه حجم درجای هیدروکربن مخزن مورد استفاده قرار می گیرند. تعيين خصوصيات مخزن در تمامی مراحل مدلسازی از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. استفاده از داده‌هاي چاه‌آزمايي یکی از روشهای معمول تعیین ويژگي‌هاي مخزن مي‌باشد ارايه راه حل هاي مختلف در مواجهه با مشكلات توليدي چاهها  نظیرتوليد آب و گاز ناخواسته و اولويت بندي راه حل ها براي يافتن بهترين آنها از جمله کاربرد های این نرم افزار است.

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

 

 

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد