پنج شنبه, 09 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع بالادستی نفت

 

 


 

تحلیل‌گر داده‌های چاه آزمايي پارس   

PWA

 

 پيش بيني رفتار آتي مخازن هيدروكربوري و در نتيجه برنامه‌ريزي آينده آن يكي از موارد بسيار مهم و حساس در بحث مديريت مخازن مي‌باشد. قبل از انجام پيش‌بيني رفتار مخزن، تطابق تاريخچه مخزن با داده‌هاي موجود و شبيه‌سازي رفتار گذشته و حال مخزن بايد انجام گيرد كه جهت انجام اين‌كار تعيين خصوصيات مخزن از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. استفاده از داده‌هاي چاه‌آزمايي به عنوان ابزاري براي تعيين برخي از ويژگي‌هاي مخزن يكي از روش‌هاي معمول انجام اين‌كار مي‌باشد. با ثبت اطلاعات فشار جرياني ته چاه (در ميزان توليدهاي مختلف) بر حسب زمان و مشتق آن در مقياس‌هاي مختلف مي‌توان برخي از خواص مخزن مانند تراوايي، ضريب پوسته، اثر دهانه چاه، حدود تاثير چاه، وجود گسل در مخزن، نوع مخزن از نظر شكافدار و غير شكافدار بودن و نوع مرز مخزن را تعيين نمود.

توسعه و پشتيباني نرم‌افزار متناسب با شرايط مخازن داخل كشور بدون دسترسي به دانش فني و دسترسي به كد منبع نرم‌افزار امكان‌پذير نمي‌باشد. لذا دستيابي به نرم‌افزار بومي متناسب با خصوصيات مخازن داخل كشور امري اجتناب ناپذير خواهد بود.

مطالعات و اجراي نرم‌افزار چاه‌آزمايي پارس با هدف دستيابي به يك نرم‌افزار بومي در سال 1388 در پرديس پژوهش و توسعه صنايع بالادستي پژوهشگاه صنعت نفت شروع شده و در مرداد 1391 نسخه اوليه اين نرم‌افزار جهت آناليز داده‌هاي چاه‌آزمايي مخازن گاز- ميعاني به اتمام رسيد كه در حال حاضر صحه‌گذاري و اعتبار سنجي نهايي  نسخه 01 نرم‌افزار با داده‌هاي واقعي در حال انجام است.

برنامه توسعه اين نرم‌افزار در دوفاز كلي شامل تكميل مدل‌هاي چاه‌آزمايي براي مخازن گاز ميعاني و مخازن نفتي در فاز اول و حل عددي مدل‌ها در فاز دوم انجام خواهد گرفت.

اهداف

·         توليد و توسعه نرم‌افزار چاه آزمايي جهت آْناليز داده‌هاي آزمايش چاه براي چاه‌هاي نفتي و گازي

·         مديريت و تشكيل گروههاي متخصص جهت تصحيح، تكميل و خدمات پشتيباني نرم‌افزارهاي تخصصي

·         مديريت و تشكيل گروههاي متخصص جهت كسب دانش فني در زمينه تهيه و توسعه نرم‌افزارهاي تجاري تخصصي

قابليتهاي فعلي:

·         بخش خواندن و بارگزاري داده‌هاي چاه آزمايي با فرمتهاي مختلف و قابل تعريف توسط كاربر

·         بخش آماده سازي و خطايابي داده‌ها

·         بخش مربوط به خواص سيالات

·         بخش گرافيكي مربوط به رسم و نمايش انواع نمودار و خواص سيالات به‌صورت جامع

·         بخش آناليز خطي و برآورد اوليه پارامترها

·         بخش رگرسيون و آناليز غير خطي براي انواع مدلهاي مخازن

 

 

پیش‌بینی میزان تشکیل آسفالتین پارسPAPSim

مدل ساز حوضه‌های رسوبی پارس یک بعدی PBM-1D

شبيه‌ساز مخزن پارس PRS

شبيه سازي و پيش بيني رفتار فازي آسفالتين در شرايط مختلف توليد و تزريق تاثير بسيار زيادي در بحث كنترل تشكيل و رسوب آسفالتين خواهد داشت. کاربرد این نرم افزار از مرحله اکتشاف تا مرحله توسعه ميادين ادامه دارد و داراي کاربردهاي متعددي در بخش بالادستي صنعت نفت از جمله تعیین تاريخچۀ تدفين و بلوغ حرارتي، امکان‌سنجی مناطق مستعد نفتي و بررسي وضعيت بلوغ لايه‌ها مي‌باشد استفاده از نرم‌افزارهاي شبيه‌ساز مخزن  جهت پيش­بيني رفتار و عملكرد مخازن در شرايط مختلف عملياتي امكان‌پذير خواهد بود. از ویژگی های منحصر به فرد اين نرم‌افزار، مي‌توان به توانایی مدل­سازی مخازن مطابق با ویژگی مخازن ایران که عمدتاً شکاف‌دار می‌باشند اشاره كرد

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

تخمین­گر حجم مخزن PRVean

تحلیل‌گر داده‌های چاه آزمايي پارس   PWA

نرم افزار مديريت چاه پارسPWM

اساس کار در این نرم افزار تخمین پارامترهای پتروفیزیکی مخزنی (مثل تخلخل و اشباع آب) با استفاده از نگاره های ژئوفیزیکی به کمک شبکه عصبی مصنوعی است. این پارامترهای تخمینی سپس برای محاسبه حجم درجای هیدروکربن مخزن مورد استفاده قرار می گیرند. تعيين خصوصيات مخزن در تمامی مراحل مدلسازی از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. استفاده از داده‌هاي چاه‌آزمايي یکی از روشهای معمول تعیین ويژگي‌هاي مخزن مي‌باشد ارايه راه حل هاي مختلف در مواجهه با مشكلات توليدي چاهها  نظیرتوليد آب و گاز ناخواسته و اولويت بندي راه حل ها براي يافتن بهترين آنها از جمله کاربرد های این نرم افزار است.

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

ادامه مطلب       |       دانلود کاتالوگ

 

 

 

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد